Literatura

Smocze Księgi
tym dziale będą prezentowane warte polecenia pozycje, które ukazały się ostatnio na naszym księgarskim rynku.
Obok ilustracji okładek przeczytacie tutaj krótką notkę o treści książki, czasem pozwolę sobie wyrazić swoje własne zdanie.
W miarę możliwości postaram się o częstą aktualizację.
Wydawnictwo
superNOWA

cena 20 zł
Tytuł: Tkacz Iluzji
Seria: Kroniki Drugiego Kręgu
Autor: Ewa Białołęcka
Ilustracja z okładki: Bogusław Polch
Jest samotny, nie słyszy i nie mówi, ale jest za to obdarzony zdolnościami po stokroć potężniejszymi: potrafi tworzyć materialne iluzje. Siłą woli może wyczarować jabłko, ptaki, groźne potwory i... samego siebie. Jego jedyny przyjaciel to smok, razem zgłębiają tajemnice świata wykreowanego przez Pierwszą Damę polskiej fantastyki, Ewę Białołęcką.
Za opowiadanie "Tkacz Iluzji" i "Błękit maga", na kanwie którycho powstała niniejsza opowieść, autorka dostała prestiżowe nagrody im. Janusza A. Zajdla i przebojem wdarła się do polskiej literatury.
Poprzez wydawnictwo RUNA ukazała się literacka kontynuacja Kronik Drugiego Kręgu w tomach:
Kamień na szczycie
Piołun i miód
Recenzja Yarrow na osobnej stronie. [Zobacz]
Wydawnictwo
RUNA

cena 23,50 zł
Tytuł: Wichry Smoczogór
Autor: Wit Szostak
Ilustracja z okładki
oraz ilustracje do
rozdziałów:
Małgorzata Pudlik
Stało się raz, że się staremu Smykowi dusza przewróciła. I wszystkie kłopoty zaczęły się właśnie od tego - a może nawet jeszcze wcześniej. Dość, że rychło później w Smoczogórach jęły duć wichry tak straszliwe, że surowi i od pokoleń hartowani zmienną górską pogodą górale zlękli się, czy przypadkiem czymś nie zawinili Władcy Wichrów.
Smoczogórska starszyzna uradziła więc, że trzeba tę sprawę starannie zbadać, winowajcę ukarać i przebłagać rozsierdzonego Władcę Wichrów. Tajemnicę okrutnych wichur mają wyśledzić Berda, gęślarz rodu Kościanów, i Wrzosiec, młody uczony z Lacerty, który wyruszył z Akademii w poszukiwaniu śladów smoków. A w wyprawie będzie im towarzyszyć odwieczna nuta, która nie została wymyślona przez człowieka, a także skrzat, przewodnik dusz.
Wichry Smoczogór to przepiękna, filozoficzna baśń, nawiązująca do tradycji młodopolskiej i inspirowana legendą oraz prastarą, obrzędową kulturą gór.
Wit Szostak - filozof, pracownik jednaj z krakowskich uczelni, autor opowiadań fantasy, publikowanych w "Nowej Fantastyce"
moim zdaniem...
Górale i smoki, tego jeszcze w polskiej fantastyce nie uświadczyliśmy.
Ilustracje do książki Małgorzaty Pudlik można znaleźć na stronie Wydawnictwa Runa. [Zobacz]
Zapraszamy też do naszej smoczej galeri Małgorzaty Pudlik
Wydawnictwo
RUNA

cena 23,50 zł
Tytuł: Talizman złotego smoka
Seria: dylogia o Albanie, tom I
Autor: Iwona Surmik
Ilustracja z kładki: Stephanie Pui Mun-Law
Uprowadzona jako dziecko przez zdziczałe plemię rozbójników, którzy zamordowali jej matkę, Albana dorasta w chacie zaklinaczki Mei. Nie zna świata poza granicami puszczy, nie potrafi też przywyknąć do życia wśród leśnych łupieżców, dla których wciąż jest jedynie zdobyczą i niebezpiecznym dziwadłem.
Całym jej dziedzictwem jest złote znamię w kształcie smoka - oraz świadomość, że po śmierci Mei zostanie oddana jednemu z porywaczy. Przekonana, że naznaczono ją mocą niosącą zniszczenie i śmierć, Albana podejmuje desperacką próbę ucieczki z lasu. Rychło przekonuje się, że świat wiosek i ludnych miast jest wrogi i niebezpieczny dla ludzi obdarzonych magicznymi zdolnościami. Mozolnie uczy się tego świata, lecz pozostaje w nim równie obca, jak wśród grabieżców z puszczy - nawet wówczas, gdy spotyka mężczyznę, który próbuje ją pokochać.
Talizman złotego smoka to mroczna, pozbawiona czułostkowości i łatwych odpowiedzi historia okaleczonego dziecka, które usiłuje zapanować nad własnym przeznaczeniem.
Iwona Surmik jest autorką opowiadań fantastycznych i humoresek publikowanych w "Feniksie", "Science Fiction" i "Ultramarynie"
Wiele recenzji książki znajdziesz na stronie Wydawnictwa Runa. [Zobacz]
Wydawnictwo
RUNA

cena 24,50 zł
Tytuł: Smoczy pakt
Seria: dylogia o Albanie, tom II
Autor: Iwona Surmik
Ilustracja z okładki: Stephanie Pui Mun-Law
Finał mrocznej opowieści o miłości i magii, które jest równie okrutna jak smoki. Albana, młoda kobieta, obdarzona potężną magiczną mocą, i Cal, Jeździec Równin, wyruszają na poszukiwanie prawdy o zniknięciu smoków i przymierzu, które niegdyś z nimi zawarto.
Na Równinach okazuje się, że wśród pobratymców Cala szaleje zaraza, a wysłannicy Zebona, najwyższego kapłana Boga o Wielu Obliczach, krzewią nową wiarę i zmieniają bezpowrotnie obyczaje Jeźdźców. Cal ma szansę przyłączyć się do rebelii przeciwko Zebonowi, jednak Albana jest obca wśród koczowników, którzy obawiają się jej i uważają ją za odmieńca. Kobieta wierzy, że tajemnica smoków zaważy na losie całego królestwa, a na legendarnej Wyspie Mgieł spodziewa się odszukać rozwiązanie jeszcze jednej zagadki - własnego pochodzenia i natury swego daru. Nie przeczuwa jednak, że ta tajemnica zrani ją dotkliwiej niż wszystko inne.
Smoczy Pakt to drugi tom dylogii o kobiecie, która usiłuje okiełznać własną magię i zapanować nad przeznaczeniem.
Recenzje książki znajdziesz na stronie Wydawnictwa Runa. [Zobacz]
Wydawnictwo
superNOWA

cena 28 zł
Tytuł: Smoczy pazur
Seria: Saga o czarokrążcy
Autor: Artur Baniewicz
Ilustracja z okładki: Tomasz Piorunowski
Tom SMOCZY PAZUR zawiera pierwsze cztery opowieści o magunie Debrenie, zwanym też czarokrążcą - opowieści pełnych humoru, ale i okrucieństwa, pulsujących erotyką i podszytych ponadczasowymi aluzjami politycznymi.

Rycerz KIPANCHO, zabójczo logiczny zabójca wiatraków, ZIEJACZ, prowincjonalny smok mocno zamieszeszany w geopolitykę, niewidzialny perwers mordujący w zamtuzie 'RÓŻOWY KRÓLIK' - to tylko niektórzy spośród przeciwników, z jakimi zmierzyć się musi Debren z Dumayki, wędrowny mistrz magii, czarodziej z tytułem uniwersyteckim i wiecznie pustą sakiewką. Apolityczny fachowiec, raz po raz wplątywany w intrygi tajnych służb, rewolucjonistów i ambitnych pretendentów do już obsadzonych tronów. Pacyfista, wbrew sobie nieustannie zamieszany w krwawe walki na miecze i czary, kusze i splunięcia smoczym ogniem.

Debren z Dumayki, bohater nowej sagi fantasy. przedstawia się jako magun, czyli "mag uniwersytecki" lub też "mag uczon naukowo". Wyraz ten, zapożyczony ze staromowy, według niektórych językoznawców pochodzi od "mogun", co oznacza osobnika obdarzonego potencją... magiczną.
Debren jest mieszkańcem barwnego świata emancypujących się niewiast, kronikarzy goniących za sensacją, manufaktur produkujących samonaprowadzające się bełty do katapult i błędnych rycerzy dyskutujących o ekologii.

moim zdaniem...
"Smoczy pazur" to jedno z czterech opowiadań, które składają się na ten tom. Stanowi jednak pokażną część książki. Wielu zarzuca Baniewiczowi wzorowanie się na Sapkowskim, co jest poglądem w mojej opinii mocno krzywdzącym. Dzieje o czarokrążcy to pachnący świerzością rodzynek w polskiej prozie fantastycznej.
Wydawnictwo
WERSET

cena 18 zł
Tytuł: Archanioł i smok
Autor: Czesław Deptuła
Ilustracja z okładki: ?
Problem brania "na serio" lub "nie na serio" opowieści smoczych nie redukuje się jednak do zagadnienia "prawdy faktów", czyli wiary lub niewiary w pewne informacje, wiedzy lub niewiedzy o określonych zjawiskach. Smok, nawet o niejasnej realności "fizycznej", jawił się ludziom jako symbol realnych mocy duchowych obecnych w świecie lub we wnętrzu człowieka...
Książka traktuje o symbolach i wyobrażeniach powiązanych z legendami i podaniami o smokach w polskiej kulturze średniowiecznej.
Autorem książki jest Prof. dr hab. Czesław Deptuła - kierownik Katedry Historii Średniowiecznej Instytutu Historii KUL. Jego badania naukowe koncentrują się głównie wokół dziejów polskiego średniowiecza, widzianych przede wszystkim w aspekcie kościelno-religijnym i kulturowym.
 
Wydawnictwo
MAG

cena 23 zł
Tytuł: Córka Żelaznego Smoka
Tytuł oryginału: THE IRON DRAGON'S DAUGHTER
Autor: Michael Swanwick
Przekład: Michał Wroczyński
Ilustracja z okładki: ?
Jane jest podmieńcem, porwanym w dzieciństwie przez elfy. Tak jak inni ludzie wykonuje niewolniczą pracę dla swych władców. Pewnego dnia jej los się odmienia. Spotyka żelaznego smoka, również uwięzionego przez elfy. Wspólnie udaje im się zbiec z niewoli. To jednak dopiero początek drogi do prawdziwej wolności. Ich tropem wyruszają łowcy. Jedyną nadzieją na ocalenie jest siła i moc smoka? Jedna z najlepszych książek fantasy lat 90.
Powieść nominowana do nagród Hugo, World Fantasy i Locus.
 
Wydawnictwo
Pruszyński i S-ka

cena 24 zł
Tytuł: Inny wiatr
Tytuł oryginału: THE OTHER WIND
Seria: kontynuacja tetralogii Ziemiomorza
Autor: Ursula K. Le Guin
Przekład: Paulina Braiter
Ilustracja z okładki: Piotr Łukaszewski
Mimo powrotu prawowitego króla w Ziemiomorzu nie dzieje się najlepiej. Prosty czarownik Olcha we śnie odwiedza krainę umarłych, suchy ląd, w którym przebywa jego ukochana żona. Jej pocałunek staje się początkiem. Umarli pragną opuścić swój kraj, a Olcha może otworzyć im drogę. Zwraca się zatem o pomoc do dawnego Arcymaga Geda, a ten posyła go do Tenar, Tehanu i młodego króla w Havnorze. Wraz z dziewczyną-smokiem Irian muszą stawić czoło największemu z zagrożeń.
W "Innym wietrze" powracamy do Ziemiomorza, Archipelagu, w którym mieszkają magowie i smoki, i do bohaterów znanych z poprzednich tomów: Geda, Tenar, Tehanu, Arrena, Irian... Czas bowiem połączyć rozproszone wątki, czas pokazać, ku czemu wiodło przeznaczenie.

Poprzednie tomy, które ukazały sę w cyklu Ziemiomorze to: Czarnoksiężnik z Archipelagu , Grobowce Atuanu, Najdalszy brzeg i Tehanu
moim zdaniem...
Choć Krogulec stoi w cieniu wydarzeń, Ziemiomorze nadal jest magiczne.
Wydawnictwo
AMBER

cena 24,80 zł
Tytuł: Gospodarz Giles z Ham
Przygody Toma Bombalida
Tytuł oryginału: FARMER GILES OF HAM
THE ADVENTURES OF TOM BOMBALID
Seria: Dzieła tolkienowski
Autor: J.R.R. Tolkien
Przekład: Cezary Frąc i Aleksandra Jagiełowicz
Ilustracja z okładki: Alan Lee
Gospodarz Giles z Ham:
Komiczne, wręcz szydercze opowiadanie o farmerze zakładającym z pomocą smoka własne królestwo, zostało opublikowane w 1949 roku. To przykład dobrego humoru Tolkiena, który musiał "odreagować" wieloletnią pracę nad epopeją Władca Pierścieni. Pisarz szydzi tu z opowieści heroicznych i rycerskich, robiąc sobie wakacje od "spraw wyższych, głębszych lub bardziej tajemniczych", o których mówi trylogia. W Gospodarzu Gilesie Tolkien śmieje się serdecznie z tego, co wcześniej traktował z największą powagą jako pisarz, uczony i krytyk, a przedstawia się nam jako wydawca i tłumacz dawnego rękopisu, opisującego powstanie pewnego królestwa w przedarturiańskiej Brytanii...
Rudobrody Giles, spokojny gospodarz z Ham, nie grzeszy odwagą. Przypadek sprawia, że nieoczekiwanie zostaje Bohaterem Okolicy. Otrzymuje od Króla list pochwalny i sławny miecz, szczególnie zasłużony w zabijaniu smoków. Kiedy więc pojawia się smok, zadanie zabicia potwora spada na niechętne temu brzemieniu barki Gilesa. Lecz oto smok odmawia walki...

Przygody Toma Bombadila:
Oryginalne, zabawne wiersze związane z anegdotami z Hobbita i Władcy Pierścieni.
moim zdaniem...
Zdaje się, że to jedyna utwór Tolkiena gdzie smok przedstawiony jest w jaśniejszym świetle niż zazwyczaj. Chrysophylax, najpierw złośliwy później okazuje się być całkiem sympatyczny.
Lektura dla czytelników od lat 7 do 107.
Wydawnictwo
AMBER

cena 34,80 zł
Tytuł: ŚrubZIEMIE czyli totalnie zakręcony świat
Tytuł oryginału: Muddle Earth
Seria: Wrota Wyobraźni, Rarytasy literackie
Autorzy: Paul Stewart i Chris Riddel
Przekład: Piotr W. Cholewa
Ilustracja z okładki: Chris Riddel, także autor ilustracji
Ilustrowana kapitalnymi rysunkami powieść fantasy na wesoło: wyobraźnia Tolkiena, cięty humor Shreka, magiczny świat, niesamowite pomysły i zupełnie nowe postaci!
Gdzie można znaleźć perfumowane bagno, pełne różowych cuchnących świnek i eksplodujących gazowych żab? Gdzie można spotkać latające szafy i przerażające pluszowe misie? Gdzie mieszka mag, który zna tylko jedno zaklęcie, z płaczliwym ogrem i złośliwą papugą?
Witajcie w Śrubziemiu - krainie, gdzie wszystko może się zdarzyć. I zwykle się zdarza!
Czarodziej Randalf zamierza wezwać do Śrubziemia wielkiego wojownika. Ale swym nieudolnym (jak on sam) zaklęciem sprowadza zwyczajnego chłopca ze zwyczajnej Ziemi. Tak więc Joe musi odegrać rolę bohatera i wziąć udział w wielkiej bitwie między siłami dobra, zła i mniej-więcej-w-porządku. I zdemaskować podstępnego doktora Pieszczocha, który ściąga na Śrubziemie okropne niebezpieczeństwo...
moim zdaniem...
Książka to przeznaczona raczej dla młodszego rodzeństwa. Jeśli jednak czujesz przesyt humorem prachettowskim, a masz ochotę sięgnąć po zabawną fantasy to śmiało sięgaj. Można tu znaleźć parę nawiązań do prozy Tolkiena, jest kilka udanych parodii, natomiast nie jest to komiczny magiel w stylu "Nudy pierścienia".
Jest też smok! Spada prosto z nieba na garden party u Rogatego Barona, wprowadza chaos, zamieszanie i porywa Randalfa, najwiekszego (bo jedynego) maga Śrubziemia. A wszystko to niecna intryga doktora Pieszczocha (Pst! Nie wymawiajcie głośno jego imienia!).
Wydawnictwo
ISA

cena 29,90 zł
Tytuł: Smoczy Kamień
Tytuł oryginału: The Dragonstone
Seria: Świat Mithgar
Autor: Denis L. McKiernan
Przekład: Karolina Post
Ilustracja z okładki: Clyde Caldwell
Wizje Arin pojawiają się noc w noc, wyłaniając się z ogniska, przy którym siedzi. To przebłyski wydarzeń minionych lub mających dopiero nastąpić. Są piękne, ale i przerażające, zwłaszcza ta ostatnia. Arin nigdy wcześniej nie widziała tak makabrycznych scen i rozlewu krwi, tylu niszczycielskich hord i szalejących smoków. Objawienie elfki ukazuje straszliwą pożogę, która strawi cały Mithgar, chyba że Arin uda się zapobiec zagładzie.
Część wizji stanowi tajemnicza zagadka. Arin ma odszukać kotkę, oko, pawia, fretkę i obrońcę, gdyż tylko na taką pomoc może liczyć. I tak zaczyna się najeżona niebezpieczeństwami wyprawa w nieznane, która zakończy się dopiero wtedy, gdy Arin uda się odzyskać obdarzony wielką mocą talizman. Przyczyną zguby Mithgaru może stać się... budzący grozę Smoczy Kamień.

Gdy zaczniecie czytać książkę McKiernana, nie będziecie już mogli się od niej oderwać - Jennifer Roberson
Wydawnictwo
Czarna Biblioteka

cena 35,50 zł
Tytuł: Zabójca Smoków
Seria: Przygody Gotreka i Felixa
Autor: William King
Przekład: Grzegorz Bonikowski
Ilustracja z okładki: John Gravato
Zabójca Smoków to kolejna (czwarta) cześć epickiej kroniki Feliza, w której utrwala dla potomnych historię Gotreka - krasnoluda poszukującego chwalebnej śmierci w walce. Po brawurowych wyczynac opisanych w Zabójcy Demonów, nieustraszona para podąża niebezpiecznym szlakiem, ścigana przez podstępnego i bezlitosnego skaveńskiego proroka Thanquola.
Zabójca Smoków opowiada o nieustraszonym Zabójcy Troli i jego wiernych towarzyszach, podróżujących zbudowanym przez krasnoludzkich inżynierów sterowcem, w poszukiwaniu złotego skarbu i jego śmiertelnebo strażnika.
moim zdaniem...
Uwaga! Nie próbójcie tego robić w domu :)
Wydawnictwo
REBIS

cena 25,00 zł
Tytuł: Jhereg
Seria: Vlad Taltos
Autor: Steven Brust
Przekład: Jarosław Kotarski
Ilustracja z okładki: Stephen Hickman
Akcja cyklu Stevena Brusta dzieje się w Adrilance, stolicy planety Dragaera zamieszkanej przez elfy i ludzi, którzy stanowią tu mniejszość rasową.
Głównym bohaterem jest baronet Vlad Taltos - należący do drageriańskiej mafii uczciwy zawodowy zabójca i czarnoksiężnik.
Vlad, który wszedł właśnie w posiadanie jherega Loiosha - inteligentnego latającego gada potrafiącego telepatycznie porozumiewać się z właścicielem - dokłada wszelkich starań, by zrealizować trudny kontrakt i nie dopuścić do kolejnej wojny między dwoma domami mafijnymi.
Wydawnictwo
ISA

cena: 32,00 zł
Tytuł: Złamany Ogon
Tytuł oryginału: Bazil Bkoketail
Autor: Christopher Rowley
Przekład: Jerzy Marcinkowski
Ilustracja z okładki: Daniel Horne

Przeczucie nadciągającej Zagłady...
W mieście Mameri nadszedł czas dorocznego święta dziękczynnego za ponad wiekową ochronę ze strony Wielkiego Zaklęcia - czas, gdy proste, wioskowe smoki, takie jak Bazil Złamany Ogon i jego smokowy, Relkin Sierota, dowodzą swej dzielności na arenie.
Niestety w tym roku nie będzie święta.
Mroczni władcy Padmasy, fanatycznie dążący do położenia kresu wszelkiej wolności i radości na świecie, wrócili do intryg, mających na celu podbicie krain ludzi i zniszczenie potężnego zakonu czarownic, który je chroni.
Wspierani przez przerażającą i okrutną istotę, znaną jako Zagłada, porwali księżniczkę Besitę, dziedziczkę tronu Mameri. Jedynie Bazil i rozproszone siły Światła mogą uwolnić księżniczkę z fortecy Zagłady, zanim ulegnie ona zgubnym wpływom ciemnych mocy.
Zagubieni w labiryncie zła muszą skorzystać z najpo-tężniejszej magii, by uratować księżniczkę... a Bazil, chcąc ocalić świat, musi stawić czoła zgrozie o nieznanej sile...

moim zdaniem...
Moja recenzja na osobnej stronie. [Zobacz]
Wydawnictwo
MAG

cena: 25,00 zł
Tytuł: Zapomniane Bestie z Eldu
Tytuł oryginału: The Forgotten Beast of Eld
Autorka: Patricia A. McKillip
Przekład: Piotr W. Cholewa
Ilustracja z okładki: Michael Whelan
Na górze Eld, w zaczarowanym lesie, żyje białowłosa czarodziejka Sybel. Włada ona legionem zapomnianych magicznych bestii o nadludzkiej mocy. Jest tam dzik Cyrin, który zna odpowiedź na wszystkie zagadki poza jedna; śniący o utraconych skarbach smok Gyld; czarny łabędź z Terleth; Gules, lew o oczach z płynnego złota; czarna kocica Moriah z legendarna wiedza o zaklęciach i tajemnych urokach; błękitnooki sokół Ter, który rozerwał na strzępy siedmiu morderców maga Aera.
Wspólnie podejmuje misję w baśniowej krainie Eldwoldu i poza nią... Biorą udział w dynastycznej wojnie i starciu z groźną magią, podczas krórych Sybel poznaje potęgę ludzkiej miłości.
moim zdaniem...
Wielce liryczna fantasy w kobiecym stylu autorki "Mistrza Zagadek z Hed". Cóż, smok Gyld gra rolę dalszoplanową, ale książka naprawdę warto przeczytać.
Jest po prostu macziczna!
Wydawnictwo
MAG

cena: 25,00 zł
Tytuł: Jednym zaklęciem
Tytuł oryginału: With a Single Spell
Autor: Lawrence Watt-Evance
Przekład: Sylwia Twardo
Ilustracja z okładki: Richard Hescox
Za morzem w dalekim Starym Esthar znajdowały się smoki, z którymi można było walczyć, księżniczki i złoto do zdobycia, magiczne zamki i wiedźmy znające tajemnice nieśmiertelności. Ale do tkich osiągnięć czarnoksiężnik, który znał tylko jedno zaklęcie nie mógł aspirować.
Tobias schował więc swoje aspiracje do pustego żołądka i wyruszył na poszukiwanie przygody...
moim zdaniem...
Amber wydał kiedyś "Jednym zaklęciem" jako osobną powieść, natomiast wydawnictwo MAG postanowiło uszczęśliwić nas wydaniem całej serii książek w serii Legendy Etshar.
"Jednym zaklęciem" podobnie, jak "Niedoczarowany miecz" jest inteligentną parodią klasycznej fantasy.
Wydawnictwo
AMBER

cena: 34,80 zł
Tytuł: Ilustrowany przewodnik po planecie Pern
Tytuł oryginału: The Dragonlover's Guide To Pern
Autorzy: Anne McCaffrey, Jody Nye Lynn
Przekład: Katarzyna Przybyś
Ilustracja z okładki: Todd Cameron Hamilton
Wszysto o legendarnym świecie
Jeźdźców Smoków z Pern
Wspaniałe ilustrowana podróż przez wszystkie zakątki planety Tajemnice i historia Pernu
Doniosłe wydarzenia i pasjonujące szczegóły opisane w słynnym cyklu powieściowym

Jak z maleńkich jaszczurek narodziły się ogromne smoki o zdolnościach teleportacyjnych i telepatycznych?
Ludzie - jak żyją i walczą mieszkańcy planety?
Miejsca - jak wyglądają i jak są zbudowane Warownie
Nici - skąd się wzięły, czym grozi spotkanie z nimi i jak można je pokonać?
Niezastąpiony przewodnik dla każdego, kogo zafascynował stworzony w monumentalnej sadze Anne McCaffrey niezwykły świat smoków i ludzi od wieków walczących ze śmiercionośnym Opadem.
moim zdaniem...
Jest to album pełen działających na wyobraźnię ilustracji i opisów. Sporą część zajmuje rozdział pt. "Od smoczków do smoków" traktujący o perneńskich smokach.
Książka jest znakonitym uzupełnieniem cyklu Anne McCaffrey, jak również jej lektura może także zachęcić do przeczytania smoczej sagi tych którzy się z nią nie zapoznali.
Wydawnictwo
ISA

cena: 35 zł
Tytuł: Złodziej Świtu
Tytuł oryginału:
Seria:
Dawnthief
Saga o Krukach
Autor: James Barclay
Przekład: Paweł Pyrka
Ilustracja z okładki: Fred Gambino
Krucy - sześciu ludzi i elf, najemnicy walczący w licznych wojnach, które rozdarły Balaie. Przez lata lojalni jedynie wobec siebie i swojego kodeksu.
Dlaczego więc teraz walczą po stronie Ciemnego Kolegium magii? Dlaczego szukają miejsca, gdzie ukryty jest Złodziej świtu, zaklęcie które może unicestwić świat, zaklęcie które musi zostać rzucone? SAMOTNI, ZDRADZENI, W OBLICZU KOŃCA.
"Fantasy akcji w najlepszym wydaniu. Złodziej Świtu przez cały czas pozostaje świeży, żywy i (całkiem) inteligentny. Znakomity początek interesującej serii"
-SFX
"Pokaz czystej energii i szybkiego, niekiedy szalonego tempa. Barclay pisze z pełnym zacięciem, ma znakomite wyczucie akcji i ubarwia swoją powieść doskonałą wyobraźnią i przebłyskami cynicznego humoru. Fabuła Złodzieja Świtu to prawdziwa pułapka dla czytelnika. Barclay wprowadza do action fantasy nową, oryginalną estetykę. Oszałamiający debiut"
-STAN NICHOLLS, TIME OUT
"Zwiastuje nadejście nowego mistrza fantasy. Szczegółowa i bogata lektura, od której nie będziecie się mogli oderwać, pełna magii i przygód i dostarczająca wspaniałych wrażeń od początku do końca" - JOHN MARCO
moim zdaniem...
Moja recenzja na osobnej stronie. [Zobacz]
Wydawnictwo
ISA

cena: 34,9 zł
Pokażny fragment powieści można przeczytać na łamach internetowego magazynu Fahrenheit gdzie opublikowano 10 rozdziałów "Cienia w Południe"
Tytuł: Cień w Południe
Tytuł oryginału:
Seria:
Noonshade
Saga o Krukach (księga druga)
Autor: James Barclay
Przekład: Paweł Pyrka
Ilustracja z okładki: Fred Gambino
Porywająca kontynuacja ?Złodzieja Świtu?
przenosi przygodę w nowy wymiar.
Denserowi udało się uwolnić niszczycielską moc Złodzieja Świtu, Wiedźmistrzowie zostali pokonani, a Balaia może nareszcie skupić się na walce z napływającymi hordami Wesmenów
Jednak gdzieś popełniono fatalny błąd. Zaklęcie utworzyło szczelinę pomiędzy wymiarami, brudną, ziejącą nicością plamę na błękitnym niebie.
Szczelina nawet w południe rzuca cień na Balaię, cień, który z każdym mijającym dniem się powiększa...
Podczas gdy armie Wesmenów wlewają się na ziemie Balai, Krucy muszą odpowiedzieć na niezwykłe wezwanie budzącego grozę smoka Sha-Kaana. Kaanowie toczą nierówną walkę z innymi Miotami wymiaru smoków, w obronie nieustannie powiększającej się szczeliny łączącej teraz ich świat z Balaią. Przegrana oznacza zagładę ludzi.
A Krucy muszą temu jakoś zapobiec?
Zaklęcie utworzyło szczelinę pomiędzy wymiarami, brudną, ziejącą nicością plamę na błękitnym niebie. Szczelina nawet w południe rzuca cień na Balaię, cień, który z każdym mijającym dniem się powiększa.
moim zdaniem...
Pewien niedosyt smoków, z pierwszej cześci cyklu, teraz James Barcely rekompensuje z nawiązką. Część akcji toczy się wyłącznie w smoczym wymiarze. Krucy, jakby nieco przytłoczeni nadmiarem ciążącej na nich odpowiedzialności, nie wykazują tej żywiołowości... Owszem, nadal pokazują na co ich stać, jednak nie są jedynymi bohaterami opowieści. Autor tym razem troszkę zmarginalizował dokonania Kruków na tle całej gamy innych postaci. Niemniej miłośnicy smoków nie powinni być zawiedzeni lekturą.
Wydawnictwo
MAG

cena: 35 zł
Tytuł: Rapsodia Dziecko Krwi
Tytuł oryginału:
Seria:
Rhapsody
Andrzej Sapkowski Przedstawia
Autorka: Elizabeth Haydon
Przekład: Anna Reszka
Ilustracja z okładki: Luis Royo
Złotowłosa Bajarka Rapsodia, posiadająca magiczny dar kształtowania rzeczywistości... Tajemniczy asasyn Achmed, ostatni z rasy Draków, nieprzejednanych zabójców demonów... Rubaszny olbrzym Grunthor, niepokonany wojownik...
Dziecko Krwi, Dziecko Ziemi i Dziecko Nieba, o których wspomina pradawne cymriańskie proroctwo. Wybrańcy, mający stawić czoło przerażającemu F'dorowi - ognistemu demonowi, dążącemu do zagłady świata.
W dniu, kiedy ich drogi się krzyżują, rozpoczyna się barwna historia, pełna magii, humoru i przygód.
moim zdaniem...
Jest to z pewnością bestseller wydawniczy, Sapkowski wiedział co przedstawia!
Chociaż z powyższego opisu to nie wynika, w treści książki pojawia się pewien ciekawy smoczy wątek, który zostanie szeroko rozwinięty w następnej części powieści.
Wydawnictwo
MAG

cena: 35 zł
Tytuł: Proroctwo Dziecko Ziemi
Tytuł oryginału:
Seria:
Prophercy
Andrzej Sapkowski Przedstawia
Autorka: Elizabeth Haydon
Przekład: Anna Reszka
Ilustracja z okładki: Luis Royo
Tom drugi bestsellerowej trylogii "Papsodia", opowiadającej o losach Bajarki Rapsodii, asasyna Achmeda i olbrzyma Grunthora - Dziecka Krwi, Ziemi i Ognia, mających ocalić świat przed ognistym demonem F'dorem.
Rapsodia i Ashe wyruszają w niebezpieczną podróż, podczas której spotykają smoczycę Elynsynos i satją do walki o życie patriarchy Sepulvarty. W tym samym czasie Achmed i Gruntchor, poszukując śladów znienawidzonego demona, zgłębiają tajniki górskiej siedziby bolgów i swych nowych, niedawno odkrytych mocy...
Wydawnictwo
MAG

cena: 35 zł
Tytuł: Przeznaczenie Dziecko Nieba
Tytuł oryginału:
Seria:
Destiny
Andrzej Sapkowski Przedstawia
Autorka: Elizabeth Haydon
Przekład: Anna Reszka
Ilustracja z okładki: Luis Royo
Tom trzeci świetnej trylogii "Rapsodia", opowiadającej o losach Bajarki Rapsodii, asasyna Achmeda i olbrzyma Grunthora, mających ocalić świat przed ognistym demonem F'dorem.
Podczas gdy Rapsodia i Achmed tropią potomstwo ognistego demona F”dora, Grunthor przygotowuje kraj bolgówdo wojny. Bohaterowie mają niewiele czasu na pokonanie zła. Nadchodzi bowiem moment ostatecznej rozgrywki, gdzie najważniejsza będzie nie siła oręża, lecz hart ducha, miłość, przyjaźń i odwaga.
Czy Rapsodia, Achmed i Grunthor ocalą swój świat?
Czy potrafią oprzeć się zgubnemu wpływowi ognistego demona i legionom jego przerażających sług?
Wydawnictwo
ZYSK I S-KA

cena: 25 zł
Tytuł: Ognisty Smok
Tytuł oryginału:
Seria:
Firedrake
Smocze Królestwo
Autor: Richard A. Knaak
Przekład: Maria Gołębicka-Frąc
Ilustracja z okładki: Larry Elmore
Światem władają Smoczy Królowie - zmiennokształtne istoty, tyranizujące rasę ludzką. Wiele lat temu powstali przeciwko nim obdarzeni mocą czarnoksięską wiedźminowie (???) pod wodzą Nathana.
Niestety ich siła okazała się niewystarczająca. Obecnie tylko jedna osoba może rzucić wyzwanie bezwzględnym i okrutnym smoczym tyranom - Cabe Bodłam, wnuk Nathana. Jest bardzo młody i nieświadomy swoich nadludzkich zdolności. Dopiero przypadkowe spotkanie z tajemniczym wiedźminem, Cieniem, budzi ukrytą naturę Cabe'a. Kolejni jego sojusznicy - Gwen, zwana Panią z Bursztynu, Czarny Koń, istota uosabiająca pustkę i śmierć, oraz Gryf, niezwykły monarcha Miasta Wiedzy - rozpoczynają edukację niedoświadczonego, a potężnego wiedźmina.
Ich największym wrogiem okazują się jednak nie Smoczy Królowie, lecz Azran - ojciec Cabe'a, mag, który zstąpił ze ścieżki dobra, oraz jego pomocnicy, pomniejsi smoczy książęta.
Jaki będzie wynik wyniszczającej obie strony wojny? Czy Cabe pokona ojca i jego niezwykłą broń - miecz zwany Bezimiennym?
moim zdaniem...
Początek cyklu liczącego, zdaje się, sześć tomów.
Jestem wielce ciekaw czy autor zapoznał się z prozą A. Sapkowskiego. Może postanowił zreformować wiedźminski kodeks? A może to tylko błąd w tłumaczeniu, albo świadoma prowokacja jeśli weźniemy pod uwagę fakt, jak głęboko wryła się postać Geralta z Rivi w naszą rodzimą fantastykę?
Bardzo przeciętna lektura, przeznaczona raczej dla niewybrednych graczy RPG.
(bez urazy, ale nawet Dragonlance jest lepszy)
Wydawnictwo
ZYSK I S-KA

cena: 29 zł
Tytuł: Gdy Smok Śpi
Tytuł oryginału:
Seria:
Dragon sleeping
W Kręgu Smoka
Autor: Craig Shaw Gardner
Przekład: Dariusz Kopociński
Ilustracja z okładki: Rowena Morrill
Smok spał i nawiedzały go sny. A w tych smoczych snach - tam, gdzie niegdyś była ziemia, na niej zaś drzewa, domy i ludzie - szalał ogień. Ale czy smok będzie spał wiecznie?
Jest rok 1967. W Kasztanowym Zamku mieszkają zwyczajni ludzie. Pewnego dnia nad miastem przetacza się gwałtowna burza, niebo nagle staje się zielone, a wokół domów wyrasta zwarta puszcza. Spośród drzew wychodzi wojsko z mieczami...
Siedemnastoletni Nick Blake wpada w wir zaciekłych walk czarodziejów. I czy mu to się podoba, czy nie, musi opowiedzieć się po jednej ze stron.
"Zadziwiające wydarzenia. Gardner dobrał barwną ekipę aktorów: Obar i Nunn - rywalizujący ze sobą bracia i czarodzieje, rasa pokracznych stworzeń zwanych Anno i wiele innych postaci obdarzonych nieprzeciętnymi osobowościami... Zakończenie z pewnością skusi czytelnika do sięgnięcia po kolejny tom z serii W KRĘGU SMOKA". "Puhlishers Weckly"
Wydawnictwo
ZYSK I S-KA

cena: 39 zł
Tytuł: Królewski Smok
Tytuł oryginału:
King's Dragon
Autorka: Kate Elliott
Przekład: Joanna Wołyńska
Ilustracja z okładki: Punchatz
Król Henryk wciąż nosi koronę Wendaru, ale jego siostra Sabella podaje w wątpliwość jego prawo do tronu. Rozdarty wewnętrznie Wendar musi stawić czoło niosącym śmierć Eikom i wschodnim nomadom, Qumanom. Wielu Wendarczyków ma złowieszcze omeny - podczas pełni ożywają stare ruiny, w samo południe po świecie spacerują źłe duchy...
Nagle w środek konfliktu zostają rzuceni: Alain, który może odnaleźć swą przyszłość w wizji zesłanej przez Panią Bitew, i Liath, dziewczyna zdolna zmienić historię, jeśli tylko pokona strach i zażąda tego, co jej się należy. Liath i Alain, uwikłani w walkę o przeżycie, bezlitośnie wciągani są w bitwę znacznie poważniejszą, o której wyniku zadecyduje magia - nie miecze, a uwolnione moce mogą nieodwracalnie zmienić kraj.
Jeżeli znasz powieść lub opowiadanie, w którym znaczną rolę odgrywa postać smoka - przyślij do nas tytuł i autora. Tylko przedtem upewnij się, że książkę można nabyć w księgarni.