Opowiadanie

Smok
Słyszy się rozmaite bajędy, że niby siódmy syn w rodzinie przeznaczony jest do rzeczy wielkich i niezwykłych. A to sobie jaką poczwarę ubije, a to zbójców rozgromi... czarnoksiężnika okpi, albo przeciwnie - na jego wdzięczność dozgonną zasłuży. A już rozmaici królowie, książęta i lordowie na wyprzódki wpychają takiemu bohaterowi ręce swoich córek, oczywiście tych najmłodszych i najpiękniejszych. Nigdy żaden z owych synów siódemką szczęśliwą naznaczonych nie musiał nadstawiać głowy za garść srebra; deliberować, czym zapłacić za obrok dla swego cudownego rumaka; nie odkrywał dziur w podeszwach butów, ani nie musiał świtkiem opuszczać gospody przez okienko, zostawiając za sobą deskę kredą poznaczoną na podobieństwo drabiny do nieba. Tak się jednak w życiu bywa, że i siódmym synom owe nieszczęścia się przydarzają, jak całkiem zwykłym śmiertelnikom. Wiem o tym dobrze, bo przede mną mateczka na świat wydała sześciu chłopaków. Ja jestem ten siódmy... i do tego idiota.
Bo też idiotą poszkodowanym na rozumie trzeba być, aby się założyć, że ubije się w pojedynkę smoka.
No pewno, że byłem pijany! Na trzeźwo nigdy coś takiego w głowie by mi nie postało. Tego rodzaju interesy należy zostawiać smokobójcom albo magom, a zwykły najemnik powinien znać swe miejsce we świecie. Przez całe dziewiętnaście lat żywota sprawowałem się przykładnie (w miarę możności). Rozsądny byłem, psia krew! Obyczajny! Bystry ponoć! Tak mi się zdawało do chwili, kiedy w gospodzie "Pod Wesołym Zającem" wytrzeźwiałem na tyle, by zacząć sprawdzać po kieszeniach, ile zostało mi osobistego majątku. Okazało się wtedy, że mój stan posiadania powiększył się o dokument, w którym czarno na białym napisane było, że niejaki Berilan Stabort - to byłem ja - własnym słowem honoru ręczy, iż smoka pustoszącego okolicę uśmierci albo sam zginie (co było bardziej prawdopodobne). Jeżeli natomiast dane słowo złamie i w terminie dni czterdziestu martwego łba smoczego panu... tu był nagryzmolony jakiś gzygzoł, po czym ciągnęło się "z Raweln" ...nie dostarczy, to wyrówna dług sumą... Zawyłem jak upiór, bo suma była taka, że takich pieniędzy nie uskładałbym nawet przez rok, a co dopiero w dni czterdzieści. Oczom własnym nie wierzyłem, ale popis pod dokumentem był bez wątpienia mój. Szynkarz potwierdził, że istotnie założyłem się z panem na Raveln i faktycznie o smoka była sprawa, ale wyglądałem na trzeźwego, więc się nie mieszał i tylko potem pilnował, żeby mi kto kieszeni nie wywrócił. O mało nie zacząłem walić głową w stół. Szkoda, że poczciwy oberżysta nie znał mnie lepiej. Kiedy wyglądam przy kuflu na całkowicie świeżego, to znaczy, że przeszedłem już wszystkie najgorsze stadia pijaństwa i brakuje mi ledwie pół kwarterki do całkowitego zamarynowania. Gdybym wtedy zszedł ze świata, to w mym grobie robale nie trzeźwiałyby przez dobre dwa miesiące.
Mogłem jeszcze uciec. Porzucić własne imię, rodzinę i dawne życie. Zakopać się gdzieś w puszczy, nie dawać znaku życia. Ale wtedy mógłbym iść o nowy zakład, że jaśnie pan Gryzmoł z Raveln zjawiłby się na progu zameczku mego ojca z kopią tego parszywego papieru i zażądałby spłaty długu od niego. Nie wiem, doprawdy, co mógłby nam zabrać. Stabort obfituje jedynie w szczurze dziury. Gdybym przyznał się do popełnionej głupoty braciom, obdarliby mnie pewno ze skóry i zrobili z niej bęben. Najwyraźniej rzeczywiście miałem tylko jedno wyjście - zginąć głupio, ale za to z honorem.
Powody mojej ucieczki z domu były trzy: moja głupia siostra Uwrah, moja druga jeszcze głupsza i bardziej nieznośna siostra Parr-naget, oraz moja ograniczona, beznadziejnie materialistyczna matka. Jakim cudem dziadek - uroczy staruszek ze skłonnością do filozofowania i wyższej matematyki - spłodził mą tępą mamusię, chyba na zawsze pozostanie tajemnicą genetyczną. Na szczęście coś z dziadka cichcem przeszło na mnie. Mówię to bez fałszywej skromności. Absolutnie nie zadowalały mnie plany rodzicielki, polegające na tym, żeby jak najszybciej znaleźć kogoś, kto nie zraziłby się moimi dziwactwami... (już to widzę!) ożenił się ze mną... (uchacha!) ... i żebym jak najszybciej miała dziecko (ratunku!), bo wtedy może wywietrzeją mi z głowy głupstwa. Owe głupstwa, między innymi, przejawiały się w tym, że nie lizałam się bez przerwy jak Uwrah, która od tej elegancji wciąż miała kołtuny w żołądku; nie wdzięczyłam się do każdego samca na wyspie jak Parr-naget - piskliwa rodzinna poetka, klecąca rymy typu "góry - chmury". Za to łaziłam po ruinach, gdzie odgrzebywałam resztki pozostałe po dawnych mieszkańcach; próbowałam policzyć wszystkie gwiazdy, zastanawiałam się dlaczego księżyc się wyszczerbia; a przede wszystkim... przede wszystkim nauczyłam się pływać, co doprowadzało matkę do szału. "Żaden normalny smok NIE wchodzi do WODY!!!" No dobra, byłam nienormalna.
Nic dziwnego, że pewnego pięknego dnia rzekłam "żegnajcie" rodzinnym brzegom i wyruszyłam w stronę kontynentu, na spotkanie przygody. Dość miałam siedzenia w jednym miejscu przez całe życie, więc fruwałam to tu, to tam. Podglądałam ludzi, którzy byli zdecydowanie bardziej interesujący od moich dotychczasowych sąsiadów. Dwunogi mają tyle zajęć i tak się ciągle śpieszą, że obłędu można dostać. Ile nowych rzeczy można było zobaczyć! A ile usłyszeć! Czasem zamieniałam się w jakieś mniejsze zwierzę, żeby podejść jak najbliżej, nie zwracając niczyjej uwagi. Obserwowałam, co ludzie robią i uczyłam się ich języka. Z jedzeniem nie było najmniejszych problemów, gdyż biegało sobie całymi stadami - wypasione, smakowite - tylko wybierać. Z jakichś powodów ludziom nie podobało się, że żywię się na ich terytoriach (a przecież jadłam naprawdę mało!) i dawali to delikatnie do zrozumienia. Rzucali we mnie patykami. W większości patyki były zaostrzone i jak któryś trafiał, to było trochę nieprzyjemnie. Wolałam nie zostawać zbyt długo w jednym miejscu, gdyż dwunożni robili się przez to bardzo nerwowi. Nie podobało im się, że jestem od nich większa. Zwiedzałam ludzkie terytoria, robiąc przedziwne pętle i zygzaki. Leciałam tam, gdzie akurat wiatr mnie zaniósł, ale z grubsza trzymałam jeden kierunek - na północ. Po jakimś czasie dotarłam do gór. Nigdy przedtem nie widziałam gór, ale w każdym razie wyglądały jak z definicji - wielkie, szarozielone "cosie", masywne, nieco postrzępione z wierzchu i przysypane czymś białym. Białe było nieprzyjemnie zimne. Dwunożni z gór okazali się jeszcze bardziej nietowarzyscy od tych nizinnych, więc bez żalu poleciałam dalej. I słusznie, bo niedługo potem znalazłam zakątek bardzo mi odpowiadający, gdzie postanowiłam zostać na dłużej i odpocząć po włóczędze. Znajdowały się na moim nowym terytorium całkiem przyjemne lasy, pełne zwierzyny. Pagórki porośnięte trawą, idealne do drzemek na słońcu. Było nawet jezioro, gdzie mogłam pływać, nurkować i łapać ryby.
Ludzie też tam byli, ale niewielu, więc nie spodziewałam się żadnych konfliktów. Niestety, ledwie się zaczęłam mościć w nowym miejscu, całą gromadą przyszli ci z patykami i zaczęła powtarzać się stara historia. Ale tym razem nie miałam zamiaru rezygnować z tak znakomitego terenu. Jak wyglądali? No, cóż... ludzie jak ludzie. Trudno odróżnić jednego od drugiego, wiecie co mam na myśli. Byli jakby ogólnie nieco jaśniejsi od tych na południu, i trochę mieli trochę inny zapach. Za to patyki zupełnie takie same jak wszędzie.
Udawałam, że śpię, podczas gdy oni "podkradali się", tupiąc przy tym jak stado krów. Kiedy byli już całkiem blisko, jak się nie zerwę! Jak zaryczę na całe gardło! Kulałam się potem ze śmiechu po całym pagórku, bo wszyscy ci bohaterowie uciekali tak szybko, że własne cienie za nimi nie nadążały. Pogubili swoje kijki z pośpiechu. Dwa razy próbowali takich podchodów, a ja świetnie się bawiłam.
Następni zaczęli pojawiać się pojedynczo albo w małych grupkach. Wyraźnie innego gatunku, bo i pachnieli inaczej, i byli bardziej błyszczący. Zupełnie jak żuki gnojne, siedzące okrakiem na końskim grzbiecie. Z tymi rozrywka była jeszcze lepsza, bo nie uciekali od razu i zabawa trwała dłużej; a jak się udało którego złapać, to bardzo przyjemnie grzechotali przy potrząsaniu. Jednego chciałam sobie zachować na później. Posadziłam go na czubku drzewa, ale zdołał uciec, łobuz. Następnego dnia znalazłam tylko pancerz. Przepoczwarzył się jak motyl, czy co...?
Niestety, jeden z potrząsanych jakoś zdołał się wywinąć i dźgnął mnie jakimś kolcem prosto w oko! Uaaa... nawet nie przypuszczacie, jak to może boleć! Sama już nie wiem - z zaskoczenia, czy ze złości zacisnęłam mocniej zęby i on przestał się ruszać. Głupio się potem czułam. Po tym niechcąco zagryzionym atrakcje się skończyły. Nikt już mnie nie odwiedzał. Znudzona - zaczęłam rozmyślać, czy znów się gdzieś nie przeprowadzić, ale wtedy pojawił się ON.
Nie przyszło mi do głowy nic lepszego, jak obstalowanie sobie u kołodzieja czegoś w rodzaju kopii i właśnie z tym kawałkiem drewna ruszyłem na swój ostatni w życiu bój. Bestia była wielka jak kamienica (tak mi się w każdym razie zdawało), miała paskudny pysk pełen zębisk jak noże i krwawo czerwone ślepia.
"Boże, no... tego... wiesz o co chodzi" - jakoś w tamtej chwili nie umiałem ułożyć lepszej modlitwy.
Mój koń nie był ćwiczony do walki ze smokami, więc już wcześniej zasłoniłem mu ślepia, żeby nie poniósł na widok potwora. Miał do mnie zaufanie (choć ja sam już sobie nie ufałem) i dawał sobą powodować nawet na ślepo. Ruszyliśmy galopem wprost na to smoczysko. Byłem absolutnie pewien, że są to moje ostatnie chwile na pięknym świecie. Kasztan rwał z kopyta, zniżyłem kopię... a wtedy smok dał krok w bok. Jak matkę swoją kocham, ten bydlak się odsunął!! Kasztan, sumiennie łomocąc kopytami, przewalił się tuż pod jego skrzydłem i z rozpędu poleciał jeszcze ładny kawałek, zanim go zatrzymałem. Smok wykręcił do tyłu łeb na długiej szyi, patrzył za nami i wydawało się, że jest zdziwiony. Miałem kiedyś psa, który robił identyczną minę, kiedy mucha mu z pyska uciekała.
Jeszcze trzy razy próbowałem manewru z kopią i za każdym razem ten cholerny smok robił to samo - usuwał się. Za trzecim razem przeskoczył mi nad głową! Zanim zdążyłem się obejrzeć, capnął mnie, wyrwał z siodła i zaczął potrząsać, jak pies starą ścierką. Dzwoniłem niby skład złomu. Klekotały mi wszystkie sprzączki, kolczuga, zęby... Miałem uczucie, że za chwilę rozsypię się na tysiąc pojedynczych blaszek. Trwało to chyba całe godziny. W końcu wypluł mnie na trawę, poszturchał trochę łapą, poniuchał, sapiąc głośno jak miech w kuźni. Byłem wymiętoszony, zaśliniony i ledwo dech mogłem złapać. We łbie mi się kotłowało. Nim do reszty oprzytomniałem, ze smoka widać było już tylko koniec ogona, kryjący się w krzakach. Zdezorientowany Kasztan nieopodal rzucał łbem, parskał i drobił niespokojnie nogami. Jemu też nic się nie stało. Czy smok był nażarty, czy może mu śmierdzieliśmy, czy też co innego mu się uwidziało - w każdym razie przeżyliśmy. To był prawdziwy cud.
Jak już mówiłem, jestem żałosnym cymbałem. Ktoś z odrobiną rozumu natychmiast by stamtąd uciekł, a potem dwa dni co najmniej leżał plackiem w najbliższej świątyni, dziękując bogom za ocalenie. Ale przecież nie ja. Ja - smętny idiota - zostałem.
Zająłem opuszczony szałas pasterski, kłusowałem w książęcym lesie i czekałem na kolejny cud.
Smok był po prostu bezczelny. Przylatywał na sąsiedni pagórek, rozsiadał się i gapił na mnie. A ja tak samo siadywałem przed kolibą, gapiąc się ponuro na niego i mamrocąc pod nosem przekleństwa. Nie był aż tak ogromny, jak mi się wydawało w pierwszej chwili. Właściwie najbardziej przypominał wielgachnego, skrzydlatego psa. Gdyby wziąć charta, skrócić mu trochę łapy, a za to wyciągnąć szyję, to akurat wyglądałby jak ten zwierz. W dodatku smoczysko całe było porośnięte szarym futrem. Zabawne, myślałem, że smoki mają łuski i bardziej przypominają jaszczurki, a tu proszę - jakiś cholerny szczekun siedzi na sąsiedniej górce i wytrzeszcza na mnie czerwone oczęta. Gdyby nie ten nieszczęsny dług, ciążący mi niby kamień u szyi, pewnie uznałbym to nawet za śmieszne.
Pastuch, który zajmował przede mną szałas, musiał uciekać w ogromnym pośpiechu, bo zostało po nim mnóstwo rozmaitych gratów. Wśród nich były garnczki z jakimiś mazidłami - pewnie do smarowania bydła. Cuchnęło toto pod niebiosa, ale nie wywaliłem ich, bo smród odpędzał muchy i komary. A to podsunęło mi pewien pomysł...
Znalazłam na łące owcę. Od pierwszego spojrzenia wydała mi się podejrzana. Wyglądała na zdechłą i to od dawna. Nikt mi nie wmówi, że owce po śmierci samotnie wędrują po łąkach. Śmierdziała trującymi zielskami, a po dokładniejszych oględzinach dojrzeć można było, że zamiast nóg ma cztery drewniane kołki. Wnioski były proste - miałam się na nią połakomić, a potem zapewne dostać rozstroju żołądka. Nietrudno było też odgadnąć, kto był wytwórcą tej owczej imitacji. Jak zwykle kręcił się koło swego legowiska, a jego myśli wiały taką depresją, że nabierało się chęci do samobójstwa od samego kontaktu. Aż się żal robiło! Niemniej poczynał sobie mało inteligentnie. Czy on myślał, że ja to zjem? Czy ja wyglądam na idiotkę?!
Wygląda na to, że dwunożny zawziął się i koniecznie chce mnie uśmiercić. Widzi kogoś po raz pierwszy w życiu i od razu zabiera się do zabijania. Ciekawy typ psychiki.
Nie zeżarł tej wypchanej owcy. Taki głupi to nie jest. Nie miałem zresztą nadziei, że się otruje, ale może by mu chociaż trochę zaszkodziło? Wyglądałem przez szparę w poszyciu szałasu, przypatrując się z daleka, jak smok medytuje nad podrzuconym smakołykiem. Kiwał nad nim łepetyną i kiwał... w końcu złapał trutkę w pysk, uniósł się w powietrze. Już się ucieszyłem, że pożre ją gdzieś na osobności, kiedy coś nagle straszliwie łomotnęło w dach, aż się posypało igliwie i kawałki kory. Wyjrzałem ostrożnie... Jakieś dwadzieścia kroków dalej stał smok. Na mój widok kichnął wzgardliwie, zadreptał w miejscu i pogrzebał tylnymi łapami. Tak strasznie przypominał w tym momencie zwykłego kundla, że nie wytrzymałem i wrzasnąłem do niego:
- Do budy, Burek! Wynocha stąd! Niedobry pies!
Chyba się trochę zdziwił. Ale i tak nie czułem się ani trochę odegrany. Wypchana owca leżała na dachu szałasu. Musiał ją zrzucić w locie. Niezłe miał oko. Bydlę się ze mnie naigrawało! A jakby tak naszpikować go strzałami?
W sumie byłam bardzo zadowolona, że On tu zamieszkał. Nie był zbyt rozgarnięty, ale przynajmniej czułam się mniej samotna. Śledzenie go było doskonałym sposobem na zabicie nudy. Rozumiecie, w momencie, kiedy zdecydowałam się na objęcie terytorium, nastąpił w moim życiu okres stagnacji. Innymi słowy - nudziłam się. I jak tu nie wierzyć, że siedzenie w jednym miejscu szkodzi? Teraz miałam przynajmniej jakieś zajęcie. Natychmiast po przebudzeniu czesałam się (przyznam, że jednak jestem troszeczkę, odrobineczkę próżna); jeśli byłam głodna, to łapałam sobie jakieś skromne śniadanko, a potem zaczynałam obserwację ludzkiego samca. Jego nerwowość wzrastała odwrotnie proporcjonalnie do odległości nas dzielącej, więc starałam się trzymać na pewien dystans. Jeżeli zbliżałam się za bardzo, natychmiast łapał za to, co ludzie nazywają kuszą. Parę razy nawet mnie trafił i zanim zregenerowałam zranienia, dość mocno bolało. Może bym go i zjadła, gdyby nie był taki zajmujący. Odkryłam nawet pewne podobieństwo między nami. On na przykład też umie pływać.
Pewnego ranka znalazłam ich nad jeziorem. Brązowy koń obgryzał krzaki na brzegu. Podchodziłam pod wiatr, więc nie miał szans mnie wywęszyć, zresztą ja bardzo słabo pachnę. Człowiek siedział na pniu drzewa zwalonego w wodę, a w łapach trzymał kij. Z kija zwieszał się sznurek. Szalenie byłam ciekawa, co on kombinuje z tym patykiem i sznurkiem. Już prawie pysk otwierałam, żeby spytać (tak od niechcenia, na początek rozmowy): "Co robisz?"; kiedy on tym kijem machnął tak jakoś do góry, a na końcu sznurka trzepotała się ryba! O, w mordę! Prawdziwa ryba! Skąd on ją wziął? To znaczy wiadomo - z jeziora. Ale czemu ją potem do sznurka przyczepiał, zamiast od razu zjeść? Tymczasem odczepił rybę, ogłuszył o pień i zatknął za skrzela na sterczącej gałązce, żeby mu nie uciekła. Wykonawszy te wszystkie machinacje, podłubał przy sznurku i znów chlup go do wody. Przycupnęłam sobie w krzakach, łapy owinęłam ogonem dla wygody, szyję wyciągnęłam i patrzyłam, co będzie dalej. Nie minęło wiele czasu, a ten znów mach patykiem i znowu ryba na końcu! Trudno uwierzyć, ale on w ten sposób polował. Bez zbędnego wysiłku i wydatkowania energii. Jaki pomysłowy, pyszczunio! Byłam taka dumna, jakby koncepcja kija i sznurka była moja własna.
Kiedy On wyciągnął trzecią rybę, podeszłam do niego cichutko od tyłu i pieszczotliwie potarłam go nosem. Roześmiał się w ten dziwaczny, ludzki sposób.
- Kasztan nie wygłupiaj się! - powiedział.
Kiedy się obejrzał, oczywiście nie zobaczył konia, tylko mnie. Wrzasnął tak, że sama się przestraszyłam, a do tego walnął mnie tą rybą w oko. Zleciał z pnia do wody i dał nura. Nie wytrzymał zbyt długo pod powierzchnią. Wynurzył się między wpół zatopionymi gałęziami. Wystawił nad wodę oczy i nos, i doskonale wyczuwałam, co o mnie myśli. Nie było to nic przyjemnego. Co za gbur! Zrezygnowałam z nawiązania znajomości. Nie z osobą, która używa takiego słownictwa i na dodatek rzuca w gościa rybami. Poza tym uświadomiłam sobie, jak wyglądam, niestety. Chwilę przedtem kąpałam się, wiec byłam kompletnie przemoczona. Trudno wywrzeć na kimś dobre wrażenie, przypominając kłąb splątanych wodorostów na czterech łapach. W jednym moja mama miała rację - mokry smok wygląda naprawdę fatalnie. Nawet mokry kot wygląda daleko lepiej od mokrego smoka. Poszłam więc sobie - zawstydzona i zakłopotana. Wyglądało na to, że nie będę tu miała zbyt ożywionego życia towarzyskiego.
Nie sposób było podejść do tego człowieka, by od razu nie zaczynał robić głupstw ze strachu. Należało więc wyeliminować przyczynę strachu. Przyczyną strachu był smok. Zrobił się z tego bardzo dziwaczny węzeł logiczny, bo wyglądało na to, że muszę zlikwidować siebie. Pozostawało tylko jedno rozwiązanie. Postanowiłam transformować w coś, czego człowiek się nie bał. Rozważałam formę jakiegoś niegroźnego zwierzaka, ale w samą porę wyobraźnia podsunęła mi scenę, jak ten nieszczęśnik reaguje na gadającego szopa. Jak na złość jednak nie miałam ani jednego ludzkiego wzorca. Pozostawało odnaleźć innego dwunoga. Nie było to wcale łatwe, gdyż wszyscy omijali mój teren szerokim łukiem. Dopiero po dwóch dniach intensywnych poszukiwań natrafiłam na coś odpowiedniego. Samica wyglądała na młodą, nie miała widocznych okaleczeń i jak na ludzkie standardy chyba była atrakcyjna. (Dla mnie była prostu mało obrzydliwa, ale to nieważny szczegół.) Na mój widok zaczęła się trząść, a potem zemdlała. Nie miałam zamiaru jej uszkodzić. Potrzebowałam jedynie trochę włosów, by rozpracować wzór genetyczny. Chodzenie na dwóch łapach jest sztuką trudną, lecz możliwą do opanowania. Natomiast zdobycie ubrania jest łatwiejsze, niż założenie go na siebie. Zanim dopasowałam do siebie wszystkie te szmaty, byłam bliska gryzienia ziemi ze złości. W końcu jednak przebrnęłam przez wszystkie trudności i byłam gotowa.
Upał trwał, jakby zionął z wrót piekła. Nie sposób było stanąć boso na piasku, a na kamieniach można by smażyć słoninę. Najgorętsze lato w moim życiu. Zaszyłem się w krzakach nad wodą i drzemałem, umęczony do ostateczności potwornym skwarem.
Ocknąłem się, czując, że ktoś na mnie patrzy. Trzy kroki ode mnie przycupnęła dziewczyna. Ręce i nogi podwinęła pod siebie, zgarbiona jak borsuk. Wlepiła we mnie oczy wielgachne jak młyńskie koła (a były tak wściekle niebieskie, że aż zdawały się nieprawdziwe), rybio nieruchome. Aż ciarki biegały po skórze od tego spojrzenia. Przez chwilę miałem uczucie, że śnię. Aż oczy przetarłem. Dziewucha nie znikała. Gapiłem się na nią, nie bardzo wiedząc, co robić. Skąd ona się tu wzięła? Zanim zdążyłem się odezwać, przemówiła pierwsza:
- Jak się nazywasz?
Ot, tak, całkiem po prostu, jakbyśmy oboje siedzieli sobie w karczmie przy stole, a nie na progu smoczego legowiska.
- Eril - bąknąłem.
Nie powiedziałem "Berilan". Nie znoszę tego imienia, bo zawsze kojarzyło mi się z baranem. Może i słusznie.
- Co tu robisz? Czego chcesz?
Złość mnie wzięła, bo jakże: zjawia się niespodzianie, jakby z nieba spadła, o sobie to słowa nie powie, tylko od razu śledztwo wszczyna, jak jaki celnik na rogatkach.
- A co tobie, pannico, do tego?!
- A mnie wszystko do tego! - odpaliła natychmiast. - Siedzisz na mojej ziemi.
Obejrzałem ją sobie jeszcze raz. Na córkę tutejszego lorda nie wyglądała, sądząc choćby z tych łachów, które miała na sobie, ale na wieśniaczkę też nie. Wsiowe dziewki nie pyskują rycerzom. Wiejskie dziewuchy są krzepkie jak rzepy i rumiane jak jabłka. Nie wspominając o tym, że ich oczy nie odbijają światła na podobieństwo srebrnych blaszek. Całym sobą czułem, że z tą dziewczyną jest coś nie tak. Była blada jak duch, zupełnie jakby nigdy nie wychodziła na słońce. Wyglądała... trudno znaleźć dobre słowa... Rozumiecie, nawet dziecko może mieć jakąś skazę - pieprzyk, szramę po skaleczeniu, poobdzierane skórki przy paznokciach. Ta dziewczyna wyglądała jak przed chwilą wyciągnięta z pudełka. Gadałem właśnie z jakąś cholerną rusałką. Na razie trzymała się z daleka, może dlatego, że miałem przy sobie żelazo, ale co dalej?
- Przyszedłeś zabić smoka - powiedziała surowo.
- Nie da się ukryć - przyznałem, po kryjomu macając rękojeść sztyletu. Ocho, panienka całkiem sporo już wie. Pewnie podglądała mnie od dłuższego czasu.
- Marnujesz tylko czas.
- To mój czas i moje sprawy - odparłem. - A tobie ten smok nie zawadza?
- Nie.
No pewnie, dla czego miałby? Ludzie się wynieśli z powodu tego potwora, więc cały "mroczny ludek" wyroił się, niby robale spod kamienia. Nie zdziwię się, jak mnie jutro nawiedzi karzełek w spiczastej czapie, albo żabionogi topich.
- Potrzebuję smoczego łba i bez niego stąd się nie ruszę - oświadczyłem stanowczo. - A jak ktoś spróbuje mi przeszkodzić, to go pierwszego nadzieję na kołek! Możesz to powiedzieć innym. Upoluję tę bestię i jest mi bez różnicy, czy to się komuś podoba, czy nie!
Popatrzyła na mnie tak, jakbym właśnie zapowiedział, że zamierzam sobie dla rozrywki uciąć głowę. Po prawdzie różnica była chyba niewielka.
- A jakiej to genialnej metody użyjesz? Bo zaostrzony patyk i owca faszerowana trującymi grzybami jakoś nie zadziałały - zadrwiła, po czym zawinęła się i poszła.
W samą porę, bo już bardzo nieswojo się czułem. Cały czas mi się zdawało, że dokoła czają się jakieś stwory.
Na wszelki wypadek przed zachodem słońca dokoła szałasu porozsypywałem łuski dzikiego chmielu, a u wejścia powtykałem w ziemię żelazne ćwieki. Rusałki ponoć nie piją ludzkiej krwi, ale kto wie, co tu się jeszcze w okolicy ulęgło? O Kasztana się nie martwiłem, bo miał stalowe podkowy. Rzeczywiście, noc upłynęła spokojnie, aż do świtu, kiedy chciałem się wysikać i - zaspany - wlazłem boso na gwoździe, co mnie natychmiast i bardzo dokładnie otrzeźwiło. Tyle, jeśli idzie o pułapki na rusałki.
Był bystrzejszy, niż mi się zdawało. Nie rozpoznał we mnie smoczycy, ale błyskawicznie się połapał, że nie jestem człowiekiem. No cóż, nie można mieć wszystkiego.
Przyznaję, że zaintrygował mnie jeszcze bardziej. Więcej dowiedziałam się z jego myśli, niż z tego, co powiedział. Oczywiście chciał mnie zabić, ale jakoś bez przekonania. Gdyby miał inne wyjście, to najchętniej wyniósłby się z mego terytorium natychmiast. Zamiast tego siedział tu jak wrośnięty i knuł nierealne mordercze plany.
Następnego dnia znalazłam go na ścieżce, którą osobiście wydeptałam sobie do jeziora. Mozolnie budował coś z drągów, siedząc pomiędzy gałęziami drzewa.
- Znów przylazłaś? - burknął nieuprzejmie, ale w myślach nawet się ucieszył, że może się do kogoś odezwać. Jemu też doskwierała samotność.
- A mógłbyś być trochę grzeczniejszy? - spytałam, zadzierając głowę. Niech nie uważa, że może mną pomiatać.
- Mogę. Nazywasz się jakoś?
- Oura.
- Dość dziwaczne imię.
- Znaczy po prostu "Trzecia". Mojej matce zabrakło wyobraźni przy kolejnej córce - wyjaśniłam.
- Nas jest siedmiu i mojej jakoś fantazji nie zabrakło - odpowiedział z góry, a potem już rozmowa sama się potoczyła. Bardzo dużo się o Erilu dowiedziałam. Miał aż sześciu braci - koszmarnie trudno wykarmić taką zgraję młodych. Jego rodzice dali prawdziwy popis lekkomyślności. Cała rodzina musiała gnieść się na ograniczonym terytorium, więc kiedy szczenięta... to znaczy chłopcy podrośli, zaczęli polować na cudzym. Oczywiście kłopotliwe dla wszystkich, tak włóczyć się bez stałego miejsca. W dodatku Eril musiał oddać haracz jakiemuś ważniejszemu samcowi (o ile dobrze to wszystko zrozumiałam), a ten zażyczył sobie, ni mniej, ni więcej, tylko mojej głowy! Odciętej od reszty, oczywiście. Kawał łajdaka. Muszę przyznać, że ulżyło mi, że Eril nie poluje na mnie z własnej inicjatywy.
Oczywiście ciekawa byłam, do czego ma służyć to przedziwne "coś", które zbudował. Chętnie mi wyjaśnił, najwyraźniej dumny ze swych umiejętności. To miała być pułapka na smoka. Zasada prosta - na dole ktoś potyka się o napięty sznurek, u góry szarpnięcie wyciąga blokadę i na dół zlatują dwa drągi zaopatrzone w wielkie, dobrze zaostrzone kolce, na dodatek obciążone kamieniami dla lepszego rozpędu. Tak na oko, dźgnęłoby mnie prosto w płuca, a jakbym miała pecha, to jeszcze w serce. Z dziurą w płucu da się przeżyć. Z dziurą w sercu też. Pod warunkiem jednakże, że mój genialny pyszczunio nie czekałby w pobliżu z mieczem, aby odciąć mi głowę, zanim otrząsnę się z pierwszego szoku. Sama byłam ciekawa, czy pułapka zadziała, ale nie do tego stopnia, żeby wypróbować ją na sobie.
Czatowałem przy pułapce przez dwa kolejne dni i noce, odchodząc tylko po to, by się pośpiesznie pożywić i sprawdzić, czy Kasztana jeszcze wilki nie zjadły. Smok chyba się mną znudził. Przedtem ze trzy razy na dzień przelatywał mi nad głową, gapiąc się jak na jakie dziwowisko, a teraz widywałem go rzadko i tylko z daleka. Postanowiłem być cierpliwy. Determinacja skamieniała we mnie jak mokra sól. Oura od czasu do czasu przychodziła, żeby dotrzymać mi towarzystwa. Była całkiem milutka, choć plotła cuda niewidy, aż rozum kwaśniał od samego słuchania. Dowiedziałem się mnóstwa rzeczy o smokach, elfach i południowych krainach. Okazało się, że Oura wcale nie jest tutejsza. Była lengorchiańskim elfem, a może nawet pozalengorchiańskim, sądząc z tego, co mi klarowała o syrenach, o morskim, włochatym narodzie i fruwających jaszczurkach. Ze swojej strony wypytywała mnie o ludzi. A już najbardziej ciekawa była pieniędzy - w głowie jej się nie mieściło, że można pożądać czegoś tak nieprzydatnego. Po raz pierwszy w głowie mi postało, że ona ma chyba rację. Samo w sobie złoto jest zupełnie do niczego. Za miękkie, żeby z niego zrobić narzędzia, za twarde, żeby na nim spać. Do żarcia się nie nadaje, im go więcej, tym cięższe i człowiek bardziej się boi, że mu ukradną. Właściwie to nie złota się pragnie, tylko tego wszystkiego, co za nie można dostać. Ale się mądry zrobiłem, że hej! Gdybyż jeszcze chciwy pan Gzygzoł z Raveln doszedł do takiego samego rozumu. Ale na to nie mogłem liczyć.
Trzeba było coś zrobić, bo wyglądało na to, że Eril spędzi przy swojej pułapce resztę życia. Ale przecież z dobrego serca nie mogłam dać się zabić! Smok z okolicy musiał bezwzględnie zniknąć, żeby Eril mógł wrócić do domu. Nie mogłam jednak odmówić sobie ostatniego żartu. Kiedy pewnego ranka przyszedł sprawdzić swą pułapkę, znalazł oba drągi na dole. Na jednym kolcu nabity był martwy zając, a na drugim ryba. Przez dłuższą chwilę Eril patrzył, nic nie mówiąc, tylko wciągał powietrze, a potem porwał tę nieszczęsną rybę, rzucił na ziemię i z wściekłością zaczął deptać. Przeklinał przy tym tak obrazowo, że poczułam mimowolny podziw. Ani razu się nie powtórzył.
Nie obyło się bez oskarżeń. Musiałam na własne życie, los i sumienie przysiąc, że nie ostrzegłam smoka przed zasadzką. (Mogłam przysięgać, bo przecież sam go ostrzegł, osobiście.)
- Po prostu smoki są mądrzejsze, niż ci się wydawało - rzekłam niewinnie.
Eril porąbał pułapkę, a potem zjedliśmy tego zająca. Mięso poddane obróbce termicznej smakuje trochę dziwnie, ale jest jadalne, zapewniam.
Następnie Eril, ni stąd ni zowąd, oświadczył ponuro, że teraz pojedzie szukać smoka i zażąda, żeby go zjadł, bo już całkowicie mu nie zależy na życiu. No nie, on chyba zwariował!
- Masz źle w głowie. Czemu akurat uparłeś się na smoka?! - spytałam ze złością. - Czy to nie może być cokolwiek innego? Dzik, jeleń, zombak, lamia...!?
- Nie ja się uparłem, tylko ten bałwan z Raveln! I owszem, może być coś innego! Może być worek złota! Z tych dwóch rzeczy smok jest jednak łatwiejszy do zdobycia! - odwrzasnął Eril. - Szkoda, że nie chciał jeszcze pyskatej elfki, bo wtedy oddałbym mu ciebie!
Niech mu będzie, że jestem elfem. Widocznie elfa jest mu łatwiej zaakceptować. Kiedy powiedział o worku złota, raptem zrobiło mi się w głowie takie "pyk" i już wiedziałam, co robić.
- Złoto...? - rzekłam powoli. - Czemu nie? Wiem, skąd wziąć złoto.
- Nie będę rabował na drogach - zastrzegł szybko. - I nie próbuj mi wcisnąć elfiego złota, bo wiem, że znika.
- A co powiesz o pewnym niesympatycznym staruchu, który żyje samotnie na pustkowiu, kolekcjonuje złoto i klejnoty, i ma tego bardzo dużo?
- Co to za człowiek?
- Czy ja powiedziałam, że to jest człowiek? Chciałeś złota, albo smoka. Możesz mieć jedno i drugie na raz. No i co ty na to?
Siedziała tam sobie, błyskając tymi wielgachnymi, błękitnymi ślepiami i niewinnie proponowała mi ni mniej, ni więcej, tylko wyprawę łupieżczą na smoczy skarbiec. Zdrowy rozsądek stawiał słuszny opór. Z drugiej strony, miałem raptem jakby więcej możliwości. Może tamten smok jest głupszy i dałby się zabić z zasadzki; jeśli rzeczywiście spał na klejnotach, to może dałoby się coś z tego ukraść. Do końca terminu pozostało mi dwadzieścia pięć dni. Akurat wystarczy czasu, by zdobyć sławę lub dać się honorowo zeżreć.
C.D.N.
opowiadanie ukazało się w magazynie Click! Fantasy nr. 2 z czerwca 2002
Ewa Białołęcka