Nowe monstra

Brunatny Smok

oniższa statystyka przypomina troszkę tę z Księgi Potworów, ale należy mieć na uwadze, że smoka brunatnego wymyśliłem na potrzeby scenariusza "Las Ren-Glurem".
Z tego powodu poniższy opis nie zawiera podziału na kategorie wiekowe i może być niedokładny (lub kłócić się z pewnymi zasadami AD&D). Tym niemniej jest to mój własny projekt, a jego wykorzystanie zostawiam Tobie do wyboru.

klimat/teren w zasadzie wszędzie, ale preferuje obecność jezior
występowanie nikt tak naprawdę nie wie o jego istnieniu
organizacja samotnik, ale często łączy się w pary (także z ludźmi!)
aktywność całodobowa
sposób odżywiania mięsożerca, jako człowiek - wszystkożerny
inteligencja wyjątkowa (15 int)
skarb specjalny
charakter chaotyczny neutralny

ilość 1 (czasem para)



kliknij aby powiększyć obrazek (47 kb)
klasa pancerza 1
ruch 12, L 30 (C), P 15
kostki 12
TRAK0 9
liczba ataków 3
uszkodzenia k8+4/k8+4/3k6+4
specjalne ataki zianie parą
  łuk elektryczny
sp. obrona różna
niewrażliwość mag. różna
wielkość korpus 9m, ogon 8m
morale elitarne
kat.wiekowa nieletni (kat. 4)
doświadczenie wedle uznania MG

Smok brunatny zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu ubarwienu swoich drobnych łusek, które z daleka wyglądają jak skóra suma. Taka budowa pozwala mu szybko poruszać się pod wodą. Między palcami łap ma błonę (taka, jak u ptactwa wodnego). W miejsce rogowatych wyrostków z kręgosłupa, przez szyję, cały grzbiet, aż po koniec ogona wyrasta mu gęsta bura grzywa (na głowie -jaskrawo ruda). Nad uszami umieszczone jest poroże, skręcone na podobieństwo baranich rogów. Ogon zwieńczony jest trójkątną płetwą. Samcom nad nosem wyrasta niewielki rożek.
Smok brunatny posiada specyficzną zdolność przemiany w postać ludzką, z której aktywnie korzysta. Za praktyczniejsze uważa przebywanie w ludzkiej skórze, chętnie podróżuje po świecie. W jako człowiek obmyśla skąplikowane intrygi w celu zdobycia znacznego majątku (ma zdolności 8-mio poziomowego złodzieja). Zna język smoczy i kilka ludzkich (zoskański, montariański, eluontirski), elficki w mowie, ale jedynie proste wyrażenia.
Można wysnuć hipotezę, jakoby nowy gatunek pojawił się na skutek anomali genetycznej lub działania pierwotnej dzikiej magii, której ofiarą padł zwykły smok bagienny.
Walka: walczy jedynie w ostateczności, przedtem stara się dokładnie poznać słabe strony przeciwnika. Do starcia wybiera korzystne dla siebie warunki, np: jezioro, rozlewisko. Z regóły atakuje znienacka wynużając się jak rekin ze "Szczęk". W środowisku wodnym, płynąc z pełną szybkością smok ma bonus +2 do ataku pyskiem.
Zianie/specjalne zdolności: broń oddechowa brunatnego smoka to strumień wrzącej pary - stożek długi na 21m, szeroki na 1,5m przy pysku i 7,5m na drugim końcu. Gorąca para zadaje 8k4 + 4 rany. Udany rzut na oddech zmniejsza obrażenia o połowę. Smok może zionąć raz na 3 rundy.
- 2 razy dziennie jaszczur może utworzyć ze skrzydeł łuk elektryczny, czyli spowodować wyładowanie elektryczne i porazić przeciwników błyskawicą zadającą 4k6+4 rany. Udany test na czar niweluje połowę obrażeń, należy jednak wykonać testy odporności materiełów (tj. broni, zbroi i innych przedmiotów) na elektryczność.
- Smok rodzi się z umiejętnościę "oddychanie pod wodą", więc może przebywać zanurzony baaardzo długo.
Specjalna brona: skóra smoka jest odporna na elektryczność i na wysoką temperaturę


opracował Marek Chądzyński