Fakty


Fałszywe Smoki
edendy chrześcijańskie i opowieści przywożone przez podróżników przyczyniły się do rozkwitu handlu fałszywymi smokami. Powstające w europejskich warsztatach potwory, sprzedawane jako importy z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, pojawiły się już w XVI wieku. Wybitny uczony Hieronim Cardano opisał dwa takie smoki, które widział w Paryżu. "Były to dwunogie stworzenia, mające po pół metra długości, z tak małymi skrzydłami, że trudno było uwierzyć żeby mogły na nich latać. Miały maleńkie główki (...) przypominające łeb węża, jaskrawo ubarwioną skórę bez śladu pierza czy futra" - zapisał Cardano.
Czasem przerabiane smoki były nie większe od kotów, więc handlarze utrzymywali, że są to świeżo wyklute smoczki. Najprawdopodobniej do ich wyrobu służyły pewne gatunki małych jaszczurek latających, spotykane na Malajach i we Wschodnich Indiach. Zdarzało się że sprzedawano je doklejając zmumifikowanym jaszczurkom skrzydła nietoperza.
Z prawej: fałszywy smok, sporządzony najprawdopodobniej w XVI wieku. Zwierzę widoczne na rycinie było za życia małą jaszczurką nadrzewną, do dziś spotykaną na Jawie i nazwaną latającym smokiem (łac. Draco volans).


Źródło: Tajemnicze potwory (Daniel Farson i Angus Hall)